Muzeum kutnohorské čokolády

Jsme malé soukromé muzeum, které bylo založené partičkou nadšenců a milovníků čokolády na jaře roku 2016. Můžete u nás vidět jedinečnou expozici věnovanou dějinám kutnohorské čokoládovny, která patřila před druhou světovou válkou k těm nejlepším na světe!
Muzeum čokolády

Dějiny kutnohorské čokolády

1918
Kutnohorská čokoládovna Koukol a Michera byla založena již v roce 1918. Pod značkou Lidka vyvážela čokolády a bonbóny do celého světa – všude od Ameriky, přes Palestinu, všechny britské kolonie i do celé Evropy.
historie
Nejlepší čokoláda na světě
Lidka nebyla obyčejná čokoláda, byla nejlepší čokoláda na světě! Dokonce 2x za sebou vyhrála zlatou medaili na světové soutěži! Zakladatelé čokoládovny Zdeněk Koukol a Eduard Michera velice dobře rozuměli svému řemeslu a čokoládu vyráběli rádi a poctivě.
historie2
1948
V roce 1948 ale došlo ke znárodnění čokoládovny, výroba se začala postupně omezovat, zakladatel továrny musel emigrovat a začal se blížit konec slavné éry československého čokoládového průmyslu...
historie3
1958
Čokoládovna, která vyráběla více než 5000 druhů bonbónů, zaměstnávala na 500 zaměstnanců a exportovala úspěšně do celého světa po roce 1958 zanikla.
historie4
Diana, Orion a Nestlé
V rámci vzniku specializovaných národních podniků se pod značkou Lidka (bez původních receptur, ty zakladatelé továrny nikdy komunistům nedali) začaly čokolády a bonbóny vyrábět v Modřanech (Orion), v čokoládovně ve Velimi a v Dianě Děčín. Odtud si Lidku mohou pamatovat ještě mnozí z vás...

To, co zbylo z kutnhorské čokoládovny, odkoupilo Nestlé a značku Lidka prodalo. Čokoláda Lidka se už nevyrábí a nejspíš nikdy nebude.
historie5