Muzeum kutnohorské čokolády

Jsme malé soukromé muzeum, které bylo založené partičkou nadšenců a milovníků čokolády na jaře roku 2016. Můžete u nás vidět jedinečnou expozici věnovanou dějinám kutnohorské čokoládovny, která patřila před druhou světovou válkou k těm nejlepším na světe!
Muzeum čokolády

Dějiny kutnohorské čokolády

1918
Kutnohorská čokoládovna Koukol a Michera byla založena již v roce 1918. Pod značkou Lidka vyvážela čokolády a bonbóny do celého světa – všude od Ameriky, přes Palestinu, všechny britské kolonie i do celé Evropy.
historie
Nejlepší čokoláda na světě
Lidka nebyla obyčejná čokoláda, byla nejlepší čokoláda na světě! Dokonce 2x za sebou vyhrála zlatou medaili na světové soutěži! Zakladatelé čokoládovny Zdeněk Koukol a Eduard Michera velice dobře rozuměli svému řemeslu a čokoládu vyráběli rádi a poctivě.
historie2
1948
V roce 1948 ale došlo ke znárodnění čokoládovny, výroba se začala postupně omezovat, zakladatel továrny musel emigrovat a začal se blížit konec slavné éry československého čokoládového průmyslu...
historie3
1958
Čokoládovna, která vyráběla více než 5000 druhů bonbónů, zaměstnávala na 500 zaměstnanců a exportovala úspěšně do celého světa, po roce 1958 zanikla.
historie4
Diana, Orion a Nestlé
V rámci vzniku specializovaných národních podniků se pod značkou Lidka (bez původních receptur, ty zakladatelé továrny nikdy komunistům nedali) začaly čokolády a bonbóny vyrábět v Modřanech (Orion), v čokoládovně ve Velimi a v Dianě Děčín. Odtud si Lidku mohou pamatovat ještě mnozí z vás...

To, co zbylo z kutnohorské čokoládovny, odkoupilo Nestlé. Čokoláda Lidka se léta nevyráběla a vypadalo to, že už se nejspíš nikdy vyrábět nebude.
historie5
2018
100 let od založení a 60 let po uzavření čokoládovny se nám výrobu čokolády Lidka v Kutné Hoře podařilo obnovit. Čokoládovna už nemá 500 zaměstnanců, ale pouhé 2. Vyrábíme pro Vás čokolády s láskou od kakaového bobu až po tabulku a chceme, stejně jako zakladatelé továrny, z těch nejkvalitnějších surovin vyrábět tu nejlepší čokoládu na světě.
IMG_20181025_141759 (1)
2019
Kutnohorská čokoláda Lidka opět vítězí. Pouhého půl roku od obnovení výroby jsme vyhráli první bronzovou medaili na Academy of Chocolate v Londýně. Naším cílem je ale do sedmi let vyhrát zlatou, stejně jako naši předchůdci, tak nás sledujte a ochutnávejte. Snad vás nezklameme.
AoC-Bronze-2019-1-682x1024
2020-21
Lidka získává další ocenění na International Chocolate Awards Europe - 2x Bronz, 1x Stříbro, 1x speciální cena poroty / na International Chocolate Awards World 2x stříbrná a 1x speciální cena poroty / na Academy of Chocolate v Londýně 1x stříbro a 9 x bronzovou medaili. I přes několikaměsíční omezení provozu kvůli Covid - 19 jedeme dál a rozjíždíme ve velkém čokoládový
e-shop, abychom Muzeum udrželi při životě. Po dlouhých covidových večerech absolvujeme International Institut of Chocolate Testing a můžeme vám tak nabízet opravdu profesionální degustace čokolády.
_MG_0374